Menü bezárása
Asztali nézet
Váltás az akadálymentes honlapra  2024. április 27. | Ma Zita és Mariann napja van.

A Thorma János Múzeum Baráti Körének Hírlevele 19. 2006. június 26. (VII/2.)

A Thorma János Múzeum Baráti Körének Hírlevele 19.

2006. június 26. (VII/2.)

Stepanek-kiállítás

Stepanek Ernő rajztanár, festőművész és csipketervező több mint félszáz eredeti alkotásából nyílt kiállítás május 5-én 17 órakor a Gyűjtemények Házában mintegy 150 fő részvételével. A művész születésének 125. évfordulója alkalmából rendezett tárlat anyagában öt olyan festmény is szerepel, mely "rokona" a Kiállítás az ablakomból című Stepanek-műnek. Az eredeti képről azt kell tudni, hogy a Műcsarnok 1917. évi tavaszi tárlatán megtetszett IV. Károly királynak és megvásárolta a Budavári Királyi Palota számára. A kiállításon szereplő festményeken, grafikákon a gimnázium udvarát, a belvárosi utcákat, a főteret, a Sós-tót, a szélmalmot, a halasi táj és más vidékek (Balaton környéke, Nógrád stb.) szépségét örökítette meg. Portréfestőként is jelentőset alkotott, modelljei neves halasi személyek valamint családtagok, barátok voltak. Stepanek Ernőt a halasi csipke megújítójaként tartjuk számon. Csipketervezőként mintegy hetven ismert alkotás fűződik a nevéhez. A kiállításban szerepel a híres Hattyús csipketerítő és kontúrrajza, valamint több csipke és csipketerv is. A megnyitón Szabó Károly a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés alelnöke mondott köszöntőt, a kiállítást dr. Szécsi Gábor Kecskemét polgármestere nyitotta meg. A rendezvényen a Vox Juventutis Kamarakórus Andáné Vastag Andrea vezényletével szerepelt. A megnyitóra jelent meg a kiállításhoz kapcsolódó, Stepanek Ernőről készített katalógus a Thorma János Múzeum Füzetei sorozat 14. számaként.

Fűzfa síptól a Lehel kürtig

Baráth József beszámolója a múzeumbaráti kirándulásról

A múzeumbaráti kör tagjai számára 2006. május 27-ére szervezett, megvalósult program mintaszerű, mindannyiunk számára élménydús volt. Mintaszerű, esetenként székfoglalónak is felfogható tárlatveze-tés és a látnivalók megannyi sokasága széleskörű ismeretekkel tágította tudásunkat, ajándékozott meg bennünket. Köszönjük.

Az emlékezet tarsolyában mindenki annyit hozhatott haza magával a kínálatból, amennyi abba belefért. Volt miből mazsolázni. A szabad választás szabadságát fenntartva, a visszaemlékezésemből, engedjenek meg néhány gondolattársítást. A Szórakaténusz Játékmúzeumban felhalmozott gyűjtemény feszíti a falakat. A vitrinekben bemutatott tárgyak sokasága is ezt az érzést kelti. A minél többet láttatni elv érvényesül. Bár a bemutatott anyag szakszerűen rendszerezett, hosszabb szemlélődést igényel az áttekinthetőséghez. A nagy kínálat közül magára vonta figyelmemet egy tárgycsoport: síp, bodzapuska, csiga, bilicke. Ezek gyermekkori emlékképeimet idézték vissza. Azt a varázslatot, mely nélkül nem készülhet a felfedezett csodálatos mű, a fűzfa síp.

Öt éves lehettem, Misi, a síp készítője talán kilenc. Tőle emlékszem a rigmusra, mely nélkül sikeres fűzfa sípot készíteni nem volt lehetséges. A fiatal, még zöld fűzfaágról lehántolni a kérget, mely a síp lényege, csak ezzel a mondókával és így lehetett. Miután méretre vágta a fűzfaágat, azt a térdére fektette, a kezébe vette a bicska pengéjét, a lapos nyelével ütögetni kezdte azt, mondta a rigmust. A körülötte ülők követték: "Sír a gyerek sír, sípot kér. Felmászott a fára, leesett a sárba. Két kutya húzta, a harmadik nyúzta. Sári néni siratta, kiskutyája ugatta. Vau, vau, vau." Harmadszori ismétlés után egy határozott tekeréssel elvált a kéreg a fájától és vagy síp, vagy tülök készült abból.

A kiállításon a tülköt láttam meg. A fűzfa háncs spirálisan feltekerve, akácfa tüskékkel rögzítve készül. A síp, síp formájú. A mondókát az sem nélkülözheti készítés közben. Az "igazi" gyermek készítette játékok a síp, a bodzapuska csöpü tölténnyel, a lúdtollból készült krumplipuska, az íj, a bilicke, a csiga, a spulni traktor, a fakéregből faragott hajó, az agyaggolyó.

A tápiószelei Blaskovich Múzeum a cáfolata annak a közhelynek, hogy minden múzeum egyforma. Ez családias. Mintha vendég lettem volna. Minden tárgy szolgálatkészen várt. A romantikus angolkert kedvesen koszorúzta az emberléptékű, szép arányú kúriát. Talán, mert már nagyon rég történt, úgy éreztem, kissé félreállították a honfoglaló szobrát a kertben. Érdemes volt elmerengeni a monumentális, szuggesztív honfoglaló, karóverő szobor előtt. Hatalmasak voltak őseink, izmosak. A dárdát oly erővel döfi a sziklába, hogy az onnan el nem mozdítható. Ott áll az elfoglalt földben rendületlenül. Ez teszi széppé.

A jászberényi múzeum nagy tudású igazgatónőjének másfél órás lebilincselő, fáradhatatlan tárlatvezetése közben eszméltem rá, hogy egy fegyelmezett, művelt társaság része vagyok. Így utólag, kipihenten.

Legyen szabad séta közben megállni és figyelmüket felhívni a város lokálpatriótái által is becsült két nevezetességre. Az egyik az ágaskodó lovas szobor. Az első világháborúban elesett hősök emlékműve. Ilyen minőségben még nem találkoztam ezzel a típussal. Szép. Megállásra késztet, szemlélődésre. Elgondolkodtató. Tájé-kozottságunk befolyásolja látásunkat. Sziluettje szinte lefedné a versailles-i XIV. Lajos, a Szavojai Jenő budavári és a Kosssuth téri Rákóczi Ferenc lovas szobrait. Szép, mozgalmas, megzabolázott barokk-romantikus paripa. A toporzékoló ló patáinak pattogása és az őt uraló huszár sófárjának szaggatott, sürgetően buzdító hangja hallik. A ló kidudorodó izmai kitörésre, vágtára kész belső feszültségét érzékeltetik.

A városban az egy tengelyre épült sétány, mielőtt egy felüdítő park látványát tárná elénk, a szomjúhozóknak, a minket megállásra biztató "lány korsóval" szobor alkotás talapzatába épített kút, friss vizét kínálja. A szobor jelképes, Az élet forrása címmel illetném. Az alkotó erre utal. Diszkréten. Gondolattársítás. A korsó és az alig észrevehetően megemelt kötény. A korsóban a forrásvíz. A kötény mögött elrejtve a misztérium, az élet vize. A valóságos élet forrása. Sajnálattal nyugtázom, hogy a nagykőrösi jeles tanári karral - Arany Jánoson kívül - személyes ismertségbe nem kerülhettem. A szoborcsoport talapzatán elhelyezett név-térkép bensőséges élménynyel gazdagítaná a látogatókat.

2006. évi programjaink

Múzeumi éjszaka

Különleges este vár azokra, akik 2006. augusztus 25-én 18 órakor ellátogatnak a halasi múzeumba. Ezen az éjszakán a múzeum éjfélig tartó programokkal várja az érdeklődőket a múzeumkertben.

Ekkor mutatják be Pál László - Jáger Levente: Halasi portrék című könyvét, melyben halasi születésű, halasi kötődésű művészekkel, országosan ismert média személyekkel készített riportjaik jelennek meg. A riportalanyok életükről, pályájukról, eredményeikről, min-dennapjaikról, ars poeticájukról vallanak a kötetben. Terveink szerint az este folyamán az erre az alkalomra felállított pódiumon a kiadványban nyilatkozókkal folyik beszélgetés, majd a kötetben szereplő zenészek fogják műsorral szórakoztatni a látogatókat. Ugyanekkor a könyvben megjelenő Tóth B. László által készített mintegy 60 portréfotóból és életképből nyílik kiállítás. Az utóbbia-kon a neves halasiak műtermükben, dolgozószobájukban vagy fellépéseken ábrázolva jelennek meg.

Ezen a napon komplex rendezvény valósul meg. Egyszerre lesz kiállítás megnyitó, könyvbemutató és a portrékon szereplők egy részének közreműködésével műsor. Az érdeklődők ezen kívül tábortűz mellett hallgathatják avatott néprajzos elbeszélését a halasi boszorkányokról, hiedelmekről, babonákról; varázslóiskola tanulói lehetnek; nosztalgia fotózáson vehetnek részt; íjászkodhatnak. A múzeumkertben természetvédelmi bemutatót tekinthetnek meg, vagy könyveket vásárolhatnak, a múzeumépületben fáklyás éjszakai tárlatlátogatást élvezhetnek, miközben a pincében helyi művészek és régiségkereskedők árulják új és antik portékáikat. A megjelentek kényelmét sörsátor, roston sültek szolgálják majd.

Ferincz János kiállítás

2006. szeptember 1-jén a Gyűjtemények Házában nyílik meg Ferincz János fotóművész 60 fotót bemutató gyűjteményes kiállítása.

Múzeumbaráti vacsora

A múzeumbarátoknak 2006. szeptember 22-én (péntek) vacsorát rendezünk a múzeum pincéjében. Ebből az alkalomból adódóan mutatjuk be 17 órától a Thorma Galériában Tooth János: Kis-Kun-Halas város története című könyvének (1861) reprint kiadását és Juhász Antal: A Duna-Tisza közi migráció és hatása a népi műveltségre című kötetét. A könyvbemutató után 18 órától a pincehelyiségben Csányi Ferenc Zoltán jóvoltából a 2006. évi múzeumbaráti kirándulás képes beszámolójára, majd Babós László egyiptomi fotóinak vetítésére kerül sor. Ekkorra Bordás Zoltán múzeumbarát készít bográcsos vacsorát. A 2007. évi múzeumbaráti kirándulás beharangozására is ezen az estén kerül sor. A vacsorára a múzeumban lehet jelentkezni 2006. augusztus 31-ig 1500 Ft befizetésével.

1956 Kiskunhalason

2006. október 20-án az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából nyílik kiállítás a Thorma János Múzeumban.

2006-ban megjelenő kiadványaink

Thorma János Múzeum Könyvei sorozat:

21. Pál László-Jáger Levente: Halasi portrék. Kiskunhalasról indultak...

A kötetben a szerzők halasi születésű, halasi kötődésű jeles művészekkel, országosan ismert média személyekkel készített riportja jelenik meg Tóth B. László által készített fotókkal. A riportalanyok életükről, pályájukról, eredményeikről, mindennapjaik-ról, ars poeticájukról vallanak az újságíróknak. A fényképeken a neves halasiak műtermükben, szobájukban ábrázolva jelennek meg, valamint portréfotón. A kiadvány tervezett terjedelme kb. 120 oldal. Megjelenik 2006. augusztus 25-én.

22.Balotaszállás története

2006. augusztus 20-án jelenik meg a több szerző által megírt Balotaszállás története című könyv. A kiadvány négy nagy fejezetre oszlik: Balota a kezdetektől a 20. század közepéig, Balotaszállás 1952-2006, Balotaszállás napjainkban és Balotai emberek. A kötetre elő lehet fizetni a múzeumban július 15-ig 2500 Ft-os áron.

23. Szomjas-Schiffert György: Régi lakodalmak a Duna-Tisza közén

Ez a kötet a Kiskunság és környéke népéletéből, népdalaiból mutat be válogatást. A vizsgált terület a történeti Kiskunság (Alsó- és Felső-Kiskunság) és a két Kiskunság közötti rész települései, amelyeken a szerző az 1950-es években végzett népzenei és néprajzi gyűjtést. A kötetben a 20. század első fele és a 19. század vége időszakának lakodalmai kerülnek bemutatásra. A lakodalom leírása szempontjából vizsgált 14 település a következő: Kiskunlacháza, Kunszentmiklós, Szabadszállás, Fülöpszállás, Orgovány, Bugac, Kiskunmajsa, Kiskunhalas, Kiskundorozsma, Lajosmizse, Akasztó, Kecel, Soltvadkert, Bócsa.

A könyv négy részből áll: lakodalom leírások településenként (fényképekkel), 131 népdal (települések szerint csoportosítva), mutatók és rezümé. A kiadvány legfontosabb értéke, hogy a Kiskunság ill. a Duna-Tisza köze kevéssé ismert zenei hagyományának ma már nem létező anyagát mutatja be. A 200 oldalas kötet tervezett megjelenési ideje 2006 ősze, előfizetni 2000 Ft-os áron lehet a múzeumban, az előfizetők neve szerepel a kiadványban. Tooth János: Kis-Kun-Halas város története

Városunk első történetírójának 1861-ben megjelent pótolhatalan könyve reprint kiadásban 2006. szeptember 22-én jelenik meg.

Thorma János Múzeum Füzetei sorozat:

1956 Kiskunhalason

Az október 20-án megnyíló kiállítással egy időben jelenik meg ez a kiadvány a Thorma János Múzeum Füzetei sorozat következő köteteként. A katalógusban a kiállításban látható fényképek és az 1956. október 23. és november 4. közötti események halasi vona-tkozású bővített, javított krónikája lesz olvasható. A kiadvány megjelenése érdekében kérjük, hogy támogassák azt. A támogatók névjegyzéke a kiadványban feltüntetésre kerül.

Felhívás

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából kiállítást rendezünk 2006. október 20-án. Ezúton szeretnénk kérni azokat, akiknek bármilyen dokumentuma, fényképe van az 1956-os halasi eseményekről, adja kölcsön a kiállításhoz. Segítségüket előre is köszönjük.

Az előző újságban közzétett felhívásunknak, miszerint kérünk minden kedves múzeumbaráttól egy igazolványképet az alapítvány honlapjához, sajnos eddig nem mindenki tett eleget. Továbbra is kérjük Önöket, hogy aki még nem tette meg, az juttasson el egy fotót hozzánk, vagy július 12-én és 19-én 8-16 óra között jöjjön el a múzeumba, ahol Csányi Ferenc Zoltán kollégánk mindenkiről készít ingyen egy fényképet a honlaphoz.

A márciusi számban meghirdetett Múzeumőr újságra továbbra is elő lehet fizetni. A negyedévenként megjelenő lap évi előfizetési díja 400 Ft amennyiben a múzeumban veszik át az újságot, és 700 Ft, ha postán, megadott címre kérik. Előfizetni készpénzben a halasi múzeumban lehet, vagy a múzeumban kapható csekken. Aki ezt az utóbbi módot választja, az a jövőben minden utolsó negyedévben a lappal együtt megkapja az előfizetői csekkeket.

Az Emitel támogatása a Múzeumnak

Lapzártakor érkezett a hír, hogy az Emitel Zrt. szponzori szerződés keretében támogatást nyújtott a Halasi Múzeum Alapítványnak múzeumi célok eléréséhez.

Nyitva tartás és jelenlegi kiállítások

Thorma János Múzeum: Halas, a kiskun mezőváros; Thorma János festményei; Magyarországi pénzek, kiskunhalasi érmek, jelvények

Kedd-szombat 9-17 óra

Gyűjtemények Háza: Stepanek Ernő emlékkiállítás a festő születésének 125. évfordulója alkalmából. A kiállítás megtekinthető 2006. augusztus 20-ig

Csütörtök-szombat 9-17 óra

Végh-kúria: Diáktárlat 6. Hundertwasser gyermekrajzokon kiállítás. Megtekinthető 2006. szeptember 2-ig

Csütörtök-szombat 14-18 óra

A Thorma János Múzeum Baráti Körének Hírlevele 19.

2006. június 26. (VII/2.)

Stepanek-kiállítás

Stepanek Ernő rajztanár, festőművész és csipketervező több mint félszáz eredeti alkotásából nyílt kiállítás május 5-én 17 órakor a Gyűjtemények Házában mintegy 150 fő részvételével. A művész születésének 125. évfordulója alkalmából rendezett tárlat anyagában öt olyan festmény is szerepel, mely "rokona" a Kiállítás az ablakomból című Stepanek-műnek. Az eredeti képről azt kell tudni, hogy a Műcsarnok 1917. évi tavaszi tárlatán megtetszett IV. Károly királynak és megvásárolta a Budavári Királyi Palota számára. A kiállításon szereplő festményeken, grafikákon a gimnázium udvarát, a belvárosi utcákat, a főteret, a Sós-tót, a szélmalmot, a halasi táj és más vidékek (Balaton környéke, Nógrád stb.) szépségét örökítette meg. Portréfestőként is jelentőset alkotott, modelljei neves halasi személyek valamint családtagok, barátok voltak. Stepanek Ernőt a halasi csipke megújítójaként tartjuk számon. Csipketervezőként mintegy hetven ismert alkotás fűződik a nevéhez. A kiállításban szerepel a híres Hattyús csipketerítő és kontúrrajza, valamint több csipke és csipketerv is. A megnyitón Szabó Károly a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés alelnöke mondott köszöntőt, a kiállítást dr. Szécsi Gábor Kecskemét polgármestere nyitotta meg. A rendezvényen a Vox Juventutis Kamarakórus Andáné Vastag Andrea vezényletével szerepelt. A megnyitóra jelent meg a kiállításhoz kapcsolódó, Stepanek Ernőről készített katalógus a Thorma János Múzeum Füzetei sorozat 14. számaként.

Fűzfa síptól a Lehel kürtig

Baráth József beszámolója a múzeumbaráti kirándulásról

A múzeumbaráti kör tagjai számára 2006. május 27-ére szervezett, megvalósult program mintaszerű, mindannyiunk számára élménydús volt. Mintaszerű, esetenként székfoglalónak is felfogható tárlatveze-tés és a látnivalók megannyi sokasága széleskörű ismeretekkel tágította tudásunkat, ajándékozott meg bennünket. Köszönjük.

Az emlékezet tarsolyában mindenki annyit hozhatott haza magával a kínálatból, amennyi abba belefért. Volt miből mazsolázni. A szabad választás szabadságát fenntartva, a visszaemlékezésemből, engedjenek meg néhány gondolattársítást. A Szórakaténusz Játékmúzeumban felhalmozott gyűjtemény feszíti a falakat. A vitrinekben bemutatott tárgyak sokasága is ezt az érzést kelti. A minél többet láttatni elv érvényesül. Bár a bemutatott anyag szakszerűen rendszerezett, hosszabb szemlélődést igényel az áttekinthetőséghez. A nagy kínálat közül magára vonta figyelmemet egy tárgycsoport: síp, bodzapuska, csiga, bilicke. Ezek gyermekkori emlékképeimet idézték vissza. Azt a varázslatot, mely nélkül nem készülhet a felfedezett csodálatos mű, a fűzfa síp.

Öt éves lehettem, Misi, a síp készítője talán kilenc. Tőle emlékszem a rigmusra, mely nélkül sikeres fűzfa sípot készíteni nem volt lehetséges. A fiatal, még zöld fűzfaágról lehántolni a kérget, mely a síp lényege, csak ezzel a mondókával és így lehetett. Miután méretre vágta a fűzfaágat, azt a térdére fektette, a kezébe vette a bicska pengéjét, a lapos nyelével ütögetni kezdte azt, mondta a rigmust. A körülötte ülők követték: "Sír a gyerek sír, sípot kér. Felmászott a fára, leesett a sárba. Két kutya húzta, a harmadik nyúzta. Sári néni siratta, kiskutyája ugatta. Vau, vau, vau." Harmadszori ismétlés után egy határozott tekeréssel elvált a kéreg a fájától és vagy síp, vagy tülök készült abból.

A kiállításon a tülköt láttam meg. A fűzfa háncs spirálisan feltekerve, akácfa tüskékkel rögzítve készül. A síp, síp formájú. A mondókát az sem nélkülözheti készítés közben. Az "igazi" gyermek készítette játékok a síp, a bodzapuska csöpü tölténnyel, a lúdtollból készült krumplipuska, az íj, a bilicke, a csiga, a spulni traktor, a fakéregből faragott hajó, az agyaggolyó.

A tápiószelei Blaskovich Múzeum a cáfolata annak a közhelynek, hogy minden múzeum egyforma. Ez családias. Mintha vendég lettem volna. Minden tárgy szolgálatkészen várt. A romantikus angolkert kedvesen koszorúzta az emberléptékű, szép arányú kúriát. Talán, mert már nagyon rég történt, úgy éreztem, kissé félreállították a honfoglaló szobrát a kertben. Érdemes volt elmerengeni a monumentális, szuggesztív honfoglaló, karóverő szobor előtt. Hatalmasak voltak őseink, izmosak. A dárdát oly erővel döfi a sziklába, hogy az onnan el nem mozdítható. Ott áll az elfoglalt földben rendületlenül. Ez teszi széppé.

A jászberényi múzeum nagy tudású igazgatónőjének másfél órás lebilincselő, fáradhatatlan tárlatvezetése közben eszméltem rá, hogy egy fegyelmezett, művelt társaság része vagyok. Így utólag, kipihenten.

Legyen szabad séta közben megállni és figyelmüket felhívni a város lokálpatriótái által is becsült két nevezetességre. Az egyik az ágaskodó lovas szobor. Az első világháborúban elesett hősök emlékműve. Ilyen minőségben még nem találkoztam ezzel a típussal. Szép. Megállásra késztet, szemlélődésre. Elgondolkodtató. Tájé-kozottságunk befolyásolja látásunkat. Sziluettje szinte lefedné a versailles-i XIV. Lajos, a Szavojai Jenő budavári és a Kosssuth téri Rákóczi Ferenc lovas szobrait. Szép, mozgalmas, megzabolázott barokk-romantikus paripa. A toporzékoló ló patáinak pattogása és az őt uraló huszár sófárjának szaggatott, sürgetően buzdító hangja hallik. A ló kidudorodó izmai kitörésre, vágtára kész belső feszültségét érzékeltetik.

A városban az egy tengelyre épült sétány, mielőtt egy felüdítő park látványát tárná elénk, a szomjúhozóknak, a minket megállásra biztató "lány korsóval" szobor alkotás talapzatába épített kút, friss vizét kínálja. A szobor jelképes, Az élet forrása címmel illetném. Az alkotó erre utal. Diszkréten. Gondolattársítás. A korsó és az alig észrevehetően megemelt kötény. A korsóban a forrásvíz. A kötény mögött elrejtve a misztérium, az élet vize. A valóságos élet forrása. Sajnálattal nyugtázom, hogy a nagykőrösi jeles tanári karral - Arany Jánoson kívül - személyes ismertségbe nem kerülhettem. A szoborcsoport talapzatán elhelyezett név-térkép bensőséges élménynyel gazdagítaná a látogatókat.

2006. évi programjaink

Múzeumi éjszaka

Különleges este vár azokra, akik 2006. augusztus 25-én 18 órakor ellátogatnak a halasi múzeumba. Ezen az éjszakán a múzeum éjfélig tartó programokkal várja az érdeklődőket a múzeumkertben.

Ekkor mutatják be Pál László - Jáger Levente: Halasi portrék című könyvét, melyben halasi születésű, halasi kötődésű művészekkel, országosan ismert média személyekkel készített riportjaik jelennek meg. A riportalanyok életükről, pályájukról, eredményeikről, min-dennapjaikról, ars poeticájukról vallanak a kötetben. Terveink szerint az este folyamán az erre az alkalomra felállított pódiumon a kiadványban nyilatkozókkal folyik beszélgetés, majd a kötetben szereplő zenészek fogják műsorral szórakoztatni a látogatókat. Ugyanekkor a könyvben megjelenő Tóth B. László által készített mintegy 60 portréfotóból és életképből nyílik kiállítás. Az utóbbia-kon a neves halasiak műtermükben, dolgozószobájukban vagy fellépéseken ábrázolva jelennek meg.

Ezen a napon komplex rendezvény valósul meg. Egyszerre lesz kiállítás megnyitó, könyvbemutató és a portrékon szereplők egy részének közreműködésével műsor. Az érdeklődők ezen kívül tábortűz mellett hallgathatják avatott néprajzos elbeszélését a halasi boszorkányokról, hiedelmekről, babonákról; varázslóiskola tanulói lehetnek; nosztalgia fotózáson vehetnek részt; íjászkodhatnak. A múzeumkertben természetvédelmi bemutatót tekinthetnek meg, vagy könyveket vásárolhatnak, a múzeumépületben fáklyás éjszakai tárlatlátogatást élvezhetnek, miközben a pincében helyi művészek és régiségkereskedők árulják új és antik portékáikat. A megjelentek kényelmét sörsátor, roston sültek szolgálják majd.

Ferincz János kiállítás

2006. szeptember 1-jén a Gyűjtemények Házában nyílik meg Ferincz János fotóművész 60 fotót bemutató gyűjteményes kiállítása.

Múzeumbaráti vacsora

A múzeumbarátoknak 2006. szeptember 22-én (péntek) vacsorát rendezünk a múzeum pincéjében. Ebből az alkalomból adódóan mutatjuk be 17 órától a Thorma Galériában Tooth János: Kis-Kun-Halas város története című könyvének (1861) reprint kiadását és Juhász Antal: A Duna-Tisza közi migráció és hatása a népi műveltségre című kötetét. A könyvbemutató után 18 órától a pincehelyiségben Csányi Ferenc Zoltán jóvoltából a 2006. évi múzeumbaráti kirándulás képes beszámolójára, majd Babós László egyiptomi fotóinak vetítésére kerül sor. Ekkorra Bordás Zoltán múzeumbarát készít bográcsos vacsorát. A 2007. évi múzeumbaráti kirándulás beharangozására is ezen az estén kerül sor. A vacsorára a múzeumban lehet jelentkezni 2006. augusztus 31-ig 1500 Ft befizetésével.

1956 Kiskunhalason

2006. október 20-án az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából nyílik kiállítás a Thorma János Múzeumban.

2006-ban megjelenő kiadványaink

Thorma János Múzeum Könyvei sorozat:

21. Pál László-Jáger Levente: Halasi portrék. Kiskunhalasról indultak...

A kötetben a szerzők halasi születésű, halasi kötődésű jeles művészekkel, országosan ismert média személyekkel készített riportja jelenik meg Tóth B. László által készített fotókkal. A riportalanyok életükről, pályájukról, eredményeikről, mindennapjaik-ról, ars poeticájukról vallanak az újságíróknak. A fényképeken a neves halasiak műtermükben, szobájukban ábrázolva jelennek meg, valamint portréfotón. A kiadvány tervezett terjedelme kb. 120 oldal. Megjelenik 2006. augusztus 25-én.

22.Balotaszállás története

2006. augusztus 20-án jelenik meg a több szerző által megírt Balotaszállás története című könyv. A kiadvány négy nagy fejezetre oszlik: Balota a kezdetektől a 20. század közepéig, Balotaszállás 1952-2006, Balotaszállás napjainkban és Balotai emberek. A kötetre elő lehet fizetni a múzeumban július 15-ig 2500 Ft-os áron.

23. Szomjas-Schiffert György: Régi lakodalmak a Duna-Tisza közén

Ez a kötet a Kiskunság és környéke népéletéből, népdalaiból mutat be válogatást. A vizsgált terület a történeti Kiskunság (Alsó- és Felső-Kiskunság) és a két Kiskunság közötti rész települései, amelyeken a szerző az 1950-es években végzett népzenei és néprajzi gyűjtést. A kötetben a 20. század első fele és a 19. század vége időszakának lakodalmai kerülnek bemutatásra. A lakodalom leírása szempontjából vizsgált 14 település a következő: Kiskunlacháza, Kunszentmiklós, Szabadszállás, Fülöpszállás, Orgovány, Bugac, Kiskunmajsa, Kiskunhalas, Kiskundorozsma, Lajosmizse, Akasztó, Kecel, Soltvadkert, Bócsa.

A könyv négy részből áll: lakodalom leírások településenként (fényképekkel), 131 népdal (települések szerint csoportosítva), mutatók és rezümé. A kiadvány legfontosabb értéke, hogy a Kiskunság ill. a Duna-Tisza köze kevéssé ismert zenei hagyományának ma már nem létező anyagát mutatja be. A 200 oldalas kötet tervezett megjelenési ideje 2006 ősze, előfizetni 2000 Ft-os áron lehet a múzeumban, az előfizetők neve szerepel a kiadványban. Tooth János: Kis-Kun-Halas város története

Városunk első történetírójának 1861-ben megjelent pótolhatalan könyve reprint kiadásban 2006. szeptember 22-én jelenik meg.

Thorma János Múzeum Füzetei sorozat:

1956 Kiskunhalason

Az október 20-án megnyíló kiállítással egy időben jelenik meg ez a kiadvány a Thorma János Múzeum Füzetei sorozat következő köteteként. A katalógusban a kiállításban látható fényképek és az 1956. október 23. és november 4. közötti események halasi vona-tkozású bővített, javított krónikája lesz olvasható. A kiadvány megjelenése érdekében kérjük, hogy támogassák azt. A támogatók névjegyzéke a kiadványban feltüntetésre kerül.

Felhívás

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából kiállítást rendezünk 2006. október 20-án. Ezúton szeretnénk kérni azokat, akiknek bármilyen dokumentuma, fényképe van az 1956-os halasi eseményekről, adja kölcsön a kiállításhoz. Segítségüket előre is köszönjük.

Az előző újságban közzétett felhívásunknak, miszerint kérünk minden kedves múzeumbaráttól egy igazolványképet az alapítvány honlapjához, sajnos eddig nem mindenki tett eleget. Továbbra is kérjük Önöket, hogy aki még nem tette meg, az juttasson el egy fotót hozzánk, vagy július 12-én és 19-én 8-16 óra között jöjjön el a múzeumba, ahol Csányi Ferenc Zoltán kollégánk mindenkiről készít ingyen egy fényképet a honlaphoz.

A márciusi számban meghirdetett Múzeumőr újságra továbbra is elő lehet fizetni. A negyedévenként megjelenő lap évi előfizetési díja 400 Ft amennyiben a múzeumban veszik át az újságot, és 700 Ft, ha postán, megadott címre kérik. Előfizetni készpénzben a halasi múzeumban lehet, vagy a múzeumban kapható csekken. Aki ezt az utóbbi módot választja, az a jövőben minden utolsó negyedévben a lappal együtt megkapja az előfizetői csekkeket.

Az Emitel támogatása a Múzeumnak

Lapzártakor érkezett a hír, hogy az Emitel Zrt. szponzori szerződés keretében támogatást nyújtott a Halasi Múzeum Alapítványnak múzeumi célok eléréséhez.

Nyitva tartás és jelenlegi kiállítások

Thorma János Múzeum: Halas, a kiskun mezőváros; Thorma János festményei; Magyarországi pénzek, kiskunhalasi érmek, jelvények

Kedd-szombat 9-17 óra

Gyűjtemények Háza: Stepanek Ernő emlékkiállítás a festő születésének 125. évfordulója alkalmából. A kiállítás megtekinthető 2006. augusztus 20-ig

Csütörtök-szombat 9-17 óra

Végh-kúria: Diáktárlat 6. Hundertwasser gyermekrajzokon kiállítás. Megtekinthető 2006. szeptember 2-ig

Csütörtök-szombat 14-18 óra

Ismerje meg Ön is Kiskunhalas magával ragadó történetét, a kezdetektől napjainkig!

Az öt kötetből álló sorozat megvásárolható a Thorma János Múzeumban, továbbá már ingyenesen, elektronikus formátumban is elérhető.

A kötetek letöltése

Thorma János Múzeum

6400 Kiskunhalas, Köztársaság utca 2.
Telefon: +36-77/422-864
E-mail: info@thormajanosmuzeum.hu

Nyitva tartás:

Hétfő: Zárva
Kedd - Szombat: 9:00 - 17:00
Vasárnap: Zárva

Bővebb információk

Látogasson meg bennünket és tekintse meg Ön is Magyarország legnagyobb nagybányai művészeti kiállítását!

A szemet gyönyörködtető élmények mellett három nyelven hangos tárlatvezetés és a kisebbeket interaktív játékok is várják múzeumunkban.

Érdekel, szeretnék többet megtudni!